جهان بیمه

بیمه و همه آنچه که در مورد علم مدیریت بیمه باید بدانیم

جهان بیمه

بیمه و همه آنچه که در مورد علم مدیریت بیمه باید بدانیم

__________________________
کانال رسمی جهان بیمه
@iraninsurance_gilan
کانال رسمی جهان بیمه
__________________________
4insurance.ir
__________________________


4insurance.ir
__________________________
جهان بیمه

_______________________________
All about insurance and insurance management science should know
_______________________________

_______________________________

همه آنچه که در مورد بیمه و علم مدیریت بیمه و بازاریابی آن باید بدانیم

_______________________________

_______________________________
All you need to know about insurance and insurance management science
_______________________________
All about insurance and insurance management science should know
_______________________________

All you need to know about insurance and insurance management science
4insurance.ir


رشته مدیریت

محمد مویدعابدی | يكشنبه, ۳ اسفند ۱۳۹۳، ۱۰:۴۵ ب.ظ

مقدمه : برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل

اولین موضوع در معرفی رشته مدیریت این است که تعریف مدیریت چیست؟ اگر این سوال ساده را از چندین نفر بپرسید و با پاسخ خود مقایسه کنید، قطعا با جواب های متفاوتی رو به رو خواهید شد که احتمالا تمامی آنها نیز صحیح هستند. این موضوع نشان دهنده مفهوم عمیق، گسترده و مهم مدیریت است که با در نظر گرفتن جنبه های گوناگون آن، تعاریف بسیاری نیز برای آن وجود دارد. شکل امروزی و علمی علم مدیریت اولین بار در اواخر قرن نوزدهم توسط فردریک وینسلو تیلور ، پدر مدیریت علمی مطرح شد. با در نظرگیری مفاهیم بسیاری از تعاریف، شاید بتوان مدیریت را در این کلمات خلاصه کرد:  ” برنامه ریزی و هدف گذاری، سازماندهی و کارگزینی، هدایت و رهبری، کنترل و نظارت ” که به خوبی بیانگر نقش مهم، تاثیرگذار و گسترده مدیریت است. همچنین در بحث تعریف مدیریت می توان به تعاریف زیر نیز اشاره کرد :

مدیریت، هنر انجام دادن کار به وسیله دیگران است. (فالت، ۱۹۲۴)

مدیریت، هماهنگ‌سازی منابع انسانی و مادی در جهت تحقق هدف­هاست. (کاست و رزنزویگ، ۱۹۷۴)

مدیریت، فعالیتی است منظم در جهت تحقق هدف­های معین که از طریق ایجاد روابط میان منابع موجود، انجام دادن کار با مشارکت افراد دیگر و شرکت فعال در تصمیم‌گیری­ها صورت می‌گیرد. (کلاندوکینگ، ۱۹۷۲)

مدیریت موثر جز منابع اصلی توسعه ملت‌ها شده و مهم‌ترین منبع برای توسعه ملت‌ها محسوب می شود. (پیتر دراکر)

حتی می توان آثار اهمیت مدیریت و رهبر را در اشعار بسیاری از شاعران بزرگ یافت :

پیر را بگزین که بی‌پیر، این سفر                   هست بس پر آفت و خوف و خطر     (مولوی)

قطع این مرحله بی‌همرهی خضر مکن           ظلمات است بترس از خطر گمراهی    (حافظ)

مدیریت را می توان تلفیقی از علم و هنر دانست که علومی مانند جامعه شناسی، اقتصاد، روان شناسی، ریاضیات و … را در بر می گیرد. آثار این علوم را می توان در خصوصیاتی مثل خلاقیت، توان برنامه ریزی، قدرت رهبری و تاثیرگذاری، اعتماد به نفس، روابط اجتماعی مناسب، قدرت بیان و توانایی تجزیه و تحلیل یافت که از خصوصیات یک مدیر به شمار می آیند. علیرغم تفاوتی که بین تعریف یک مدیر موفق و یک مدیر موثر وجود دارد، اما جدا از این تعاریف و نتیجه گیری ها، این خصوصیات برای یک مدیر ضروری هستند. بنابراین اگر می خواهید یک مدیر کارآمد باشید، این خصوصیات را در خود جستجو کنید.

حال به خوبی می توان به اهمیت موضوع مدیریت و نقش بسیار مهم یک مدیر پی برد. بنابراین مدیران به عنوان یکی از ارکان اصلی پیشرفت و توسعه، می بایست با فراگیری آخرین دستاوردهای علم مدیریت و افزایش دانش و آگاهی خود، با افزایش بهره وری و استفاده هر چه بهتر از منابع موجود، سازمان یا صنعت تحت رهبری خود را در مسیر پیشرفت و توسعه هدایت کنند.

این جایگاه علم مدیریت باعث شده است تا علاقه مندان در جهت یادگیری آن، این رشته را در مقاطع مختلف انتخاب کنند.

هدف از رشته مدیریت چیست؟

به طور کلی می توان هدف از رشته مدیریت را تربیت و آموزش نیروهای انسانی متخصص مورد نیاز صنایع و نهادهای مختلف دانست که با بهره گیری از توانایی و دانش خود، می توانند با تجزیه و تحلیلی صحیح، ضمن انجام یک برنامه ریزی مناسب و هدفمند در جهت پیشرفت و توسعه، به هدایت و کنترل منابع دخیل در این مسیر پرداخته و با تصمیم گیری های صحیح خود به اهداف تعیین شده دست یابند. این اهداف تعیین شده در صنایع و نهادهای مختلف متفاوت است.

مدیر موفق - مادسیج

چه توانایی هایی برای موفقیت در رشته مدیریت لازم است؟

علاوه بر علاقه مندی به مباحث مدیریتی و مفاهیم و مباحث اداری، تجاری و بازرگانی، جهانگردی، مالی و … که بستگی به گرایش انتخابی دارد، قدرت تجزیه و تحلیل بالا، توانایی برقراری ارتباط با افراد، قدرت بیان و تصمیم گیری، روحیه بالا و خلاقیت را می توان از مهم ترین خصوصیات و توانایی های لازم برای موفقیت در رشته مدیریت دانست. فراموش نکنید که در نهایت می بایست در راس جامعه ای کوچک و یا بزرگ به رهبری و هدایت آنها در مقام یک مدیر بپردازید، آیا برای این جایگاه مناسب هستید؟ کمی تامل کنید.

آینده شغلی و بازار کار رشته مدیریت چگونه است؟

جایگاه شغلی رشته مدیریت با در نظرگیری گرایش انتخابی می تواند متفاوت باشد که بطور عمده می توانید در سازمان ها، شرکت ها، کارخانه ها، شهرداری ها، استانداری ها، وزارت کشور و هتل ها، آژانس ها و… در مقام مدیر، مدیر اجرایی، مشاور، مدیر تولید، کنترل کیفیت و … مشغول به کار شوید. این را به خاطر داشته باشید که شما از ابتدا ممکن است جایگاه یک مدیر را نداشته باشید. بدون در نظرگرفتن عوامل تاثیرگذار متفرقه، قرار گرفتن در راس یک نهاد، مستلزم تلاش و پشتکار، کسب تجربه مناسب و طی کردن پله های ترقی است.

 “با هشت ساعت کار صادقانه در روز می‌توانید به ریاست برسید و روزی ۱۲ ساعت کار کنید.”

(رابرت فراست)

نظر دانش آموختگان رشته مدیریت در مورد آن چیست ؟

هیچکس به خوبی افراد تحصیل کرده در این رشته نمی تواند در مورد آن نظر دهد. بنابراین اگر دانش آموخته این رشته هستید، نظر مفید و ارزشمند خود را برای کمک به سایرین در قسمت نظرات همین مطلب به اشتراک بگذارید.

آقای رضا محمودی – کارشناس ارشد مدیریت – دانشگاه تهران :

” مدیریت بسیار رشته جذابی هست، این خیلی مهم است در آینده شغلی که دارید در عین این که درآمد از آن کسب می کنید جذابیت هم داشته باشد. البته و صد البته مدیریت برای من جذاب است!!!  شاید برای شما جذاب نباشد؛ می خوام بگم:

لطفا فقط دنبال علاقه خود باشید؛ به هر قیمتی

این که  بعضی از مشاوره های مدارس متاسفانه  به شما میگن  برو رشته x  خیلی پول توشه!! شک  نکنید اشتباه است. شما حتی اگر تو پر درآمد ترین رشته هم باشید ولی علاقه نداشته باشید  یا شکست می خورید یا به موفقیت کامل نمی رسید.

ولی حالا  از یک دید دیگر، شما علاقه فراوانی به رشته  موسیقی دارید ولی زمان انتخاب رشته به شما افراد مختلفی (مشاور، برادر، خواهر و..)  به شما گوشزد می کنند که  با این رشته می خوای چکاره شی!!  خربزه آب  است فکر نان باش!!!!!  این طرز فکر در قرن بیست و یکم کاملا غلط است. خوب هست بدانید که دوره ضرب المثل ها هم تموم شده است!! شما اگر واقعا به رشته موسیقی علاقه مند باشید و در راه علاقه خود تلاش کوشش کنید می توانید به جایگاهی که لیاقتش رو دارید برسید.

و اما مدیریت، مخصوصا آینده مدیریت، اگر شما تازه پیش دانشگاهی خود را به اتمام رسانیده اید و بعد از کنکور قصد انتخاب رشته دارید، لطفا یک نگاه به پذیرش دانشگاه ها بیندازید، چه چیزی در رابطه با رشته مدیریت را می بینید؟ جواب این است؛ پذیرش  مدیریت به طور چشمگیری نسبت به سایر رشته ها بیشتر است و شاید  هم از بیشتر مقداری بالاتر!! درست است که  هر اداره  چند و چندین نفر را از دانش آموختگان مدیریت استخدام می کند، ولی به این هم فکر کنید که در آینده هر  آگهی استخدامی که باشد صد ها یا هزاران نفر رقیب شما خواهند بود( البته اگر استخدام بر اساس آزمون باشد!)

و در پایان؛ اگر واقعا به رشته مدیریت علاقه مند هستید و  خصوصیات این رشته با شخصیت شما وفق دارد، پس بدون هیچ شکی و در نظر گرفتن این که تعداد افراد آن زیاد است به این رشته بیایید، مطمئن باشید شما که علاقه دارید، حتما موفق می شوید، و جالب تر اینکه این رشته به شما قدرتی می دهد  که کار آفرینی کنید، یعنی شما نباید حتما استخدام یک شرکت شوید می توانید خود یک شرکت دایر کنید، در این رشته شما به خوبی این توانایی ها را کسب می کنید. امیدوارم تصمیم درستی بگیرید. “

گرایش های رشته مدیریت در تحصیلات تکمیلی کدام اند؟

افزایش تقاضا برای تحصیل در مقاطع بالاتر، ضرورت پرداختن به مباحث مرتبط با آن را بیش از پیش نمایان می کند. انتخاب گرایش درست و مناسب یکی از این ضروریات است. آشنایی با گرایش ها و چارت های درسی هر گرایش تا آخرین مقطع ممکن باعث می شود بتوانید مسیر تحصیل خود را به طور کامل ترسیم و با آگاهی کامل در جهت آن حرکت کنید.

در مقطع کارشناسی رشته مدیریت شامل گرایش هایی از جمله مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت هتلداری، مدیریت جهانگردی، مدیریت بیمه و … می باشد. 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی